10 tipp fenntartható otthonok kialakításához

A cikket eddig megtekintette 83 olvasó - 2024-07-04

A fenntartható otthon ma már nem csak azok számára fontos, akik környezettudatosan szeretnének élni, hanem mindenkinek, akinek gondot okoz télen a fűtés-, nyáron a hűtésszámla kiegyenlítése. De milyen módszerekkel alakíthatunk ki valóban fenntartható házat, lakást?

Szigeteljünk mindent, amit lehet!

A megfelelő hőszigeteléssel nagy mértékben csökkentjük az épületből kiáramló hőenergia mennyiségét, nyáron pedig kevésbé melegszik fel a ház. De nem mindegy, hogy mit és milyen anyaggal, módszerrel szigetelünk. Ha felülről lefelé haladunk, a tetőt ásványgyapottal érdemes szigetelni, a hagyományos táblás, tekercses kiszerelés mellett ma már fújható szigeteléssel is megoldhatjuk a kivitelezést. A fújható szigetelés komoly előnye, hogy résmentesen, hulladékmentesen szigetel akár a nehezen elérhető helyeken is, gyors és hatékony. A homlokzat és a lábazat esetében, amennyiben kerámiatégla vagy ytongtégla az építőanyag, jól alkalmazható az eps/xps szigetelőanyag,

Cseréljük le elavult nyílászáróinkat!

A szigetelés mellett az energihatékonyságot növeli, ha megfelelő nyílászárók vannak otthonunkban. Ajánlott 25 évente lecserélni a nyílászárókat. Ha már elavultak vagy tönkrementek, érdemes belevágni a cserébe, mivel jól szigetelő, modern nyílászárókkal felszerelt házban hatékonyabban megtarthatjuk a meleget, és kevesebb fűtőanyagot kell felhasználni, mint rossz szigetelésű ablakokkal és ajtókkal rendelkező házban.

Használjunk megújuló energiaforrásokat!

Bár a napelemes rendszerek telepítése jelenleg nem zajlik zökkenőmentesen a hazai jogi környezetnek köszönhetően, érdemes megvizsgálni annak lehetőségét, hogy megújuló energiaforrásokkal lássuk el a háztartás energiaszükségletének legalább egy részét. A napelem használatával házunkat “ingyen” energiával látjuk el, amely folyamatosan újratermelődik. A napelem működése során nem bocsát ki káros anyagokat a levegőbe, ellentétben a hagyományos erőművekből származó elektromos árammal. Ráadásul költséghatékonyabbá és akár ingyenessé tehetjük az elektromos áramhoz jutást.

Korszerűsítsük a fűtéstechnikát!

Az elavult fűtéstechnika és a szigetelés hiánya káros anyagok kibocsátásához vezet a levegőbe. A komfort és anyagi szempontok mellett fontos, hogy a lehető legkevesebb környezetromboló anyagot bocsássuk ki a házból. Ezt elérhetjük megfelelő szigeteléssel és hatékony, környezetkímélő fűtési módszerekkel. Ha nem tudjuk lecserélni a fűtési rendszert vagy nincs rá elegendő pénzünk, akkor is érdemes legalább az automatikát rendbe hozni. Minden fűtési rendszerben van valamilyen szintű vezérlés vagy automatizálás, és ennek hatékonysága befolyásolja a rendszer teljesítményét.

Építkezzünk környezettudatosan!

Az építkezés során fontos figyelembe venni az építőanyagok környezetre gyakorolt hatását. Gondosan válasszuk ki az anyagokat és a módszereket olyan szempontok alapján, amelyek kevésbé károsítják a környezetet. Ha nagyon lelkiismeretesek szeretnénk lenni, nézzünk utána, hogy milyen eljárással állítják elő az adott építőanyagot, milyen hatása van a környezetre, sőt, azt is járjuk körül, hogy milyen távolságból szállítják el hozzánk az adott építőanyagot. 

És még néhány tipp, amit már a nagyszüleinktől megtanulhattunk:

Takarékoskodjunk az energiával!

Kapcsoljuk le a villanyt, ha kimegyünk a szobából, ne folyassuk a vizet fogmosás közben, ne álljunk órákig a forró zuhany alatt, ne hagyjuk résnyire az ablakot, helyette szellőztessünk egy nagy kereszt huzattal. Ezeket az energiatakarékos tippeket ma is érdemes szem előtt tartani, kiegészítve azzal, hogy vegyünk energiatakarékos izzókat, berendezési tárgyakat, összességében figyeljünk arra, hogy kevesebb energiát használjunk és ne csak a rezsiköltségek miatt. Nyáron árnyékoljunk napközben, este szellőztessünk. Így kevésbé fog felmelegedni az otthonunk.

Vásároljunk tudatosan, amit tudunk javítsunk, javíttassunk meg

A bevásárlás során rendkívül sok olyan terméket veszünk meg, amire nincs szükségünk. Ha van rá energiánk, annak is nézzünk utána, hogy mi számít környezettudatosan előállított terméknek. Érdemes egy-egy nagybevásárlást tartani hetente, amely során csak azt vesszük meg, amit a listánkra felírtunk. Kerüljük az impulzusvásárlást, ne vegyünk meg egy terméket csak azért, mert olcsó, akciós. Ez különösen igaz a szerszámokra, műanyag eszközökre, konyhai holmikra. A legnehezebb lépés az, hogy csak olyan termékeket vásároljunk, amelyekre valóban szükségünk van. A modern fogyasztói társadalom gyakran ösztönöz bennünket arra, hogy többet vásároljunk, még olyan dolgokat is, amelyekre nincs valódi szükségünk. Gondoljunk bele, hogy a frissen vásárolt termékek hamar hulladékká válhatnak. Legyünk tudatos vásárlók és tegyünk lépéseket a környezettudatosság felé. Ha elromlik egy háztartási gép, javíttasd meg! Nem kell rögtön újat venni. Bár sokszor a javíttatás költsége eléri az alacsonyabb kategóriás, új termék megvásárlásának árát.  Ne dobd ki a régi akkumulátorokat, elemeket a kukába. Ha már semmiképpen nem használhatók, vedd igénybe a helyi újrahasznosító állomások és gyűjtőpontok szolgáltatásait.

Gyűjtsük az esővizet, használjuk a szürkevizet

Ha kertünk van, akkor bizony néha locsolni kell, különösen az egyre melegebb nyarakon. A tisztított ivóvíz viszont igen nagy kincs, gondolkodjunk alternatív megoldásokban. Az egyik ilyen lehetőség az esővíz gyűjtése és újrahasznosítása. Állítsunk fel a kertben esővíz-tárolásra alkalmas edényt (lehetőleg fedettet, hogy a szúnyoglárvák ne költözzenek bele) és locsoljunk az összegyűjtött esővízzel. A háztartásban keletkező szürkevizet sem kell feltétlenül a szennyvízzel együtt kihajítani, felhasználhatjuk vécéöblítéshez, felmosáshoz, autótakarításhoz. Külön szürkevíz-rendszert kialakítani költséges dolog, ám az igazán elkötelezett, környezettudatos felhasználók még ezt is megvalósíthatják.

Komposztáljunk a kertben vagy közösségi komposztálóban!

A komposztálással jelentősen csökkenthetjük a háztartási hulladék mennyiségét. Évente fejenként átlagosan 5-600 kilogramm hulladékot termelünk, amelynek 30%-a szerves anyagokból áll. Ezeket az anyagokat költséghatékonyan és egyszerűen komposztálhatjuk. A komposztálással csökkenthetjük a hulladék mennyiségét és hasznos tápanyagot hozhatunk létre a kertünk számára. Ha nincs saját kertünk, keresünk közösségi komposztálót a közelben, és oda visszük az összegyűlt szerves hulladékot.

Használjuk tudatosan az autónkat!

Manapság sokan úgy használják az autójukat, mintha mindennapi szükséglet lenne. Vásárláshoz, iskolába, munkába járásra. Természetesen vannak olyan helyzetek, amikor nem lehet kikerülni az autóhasználatot, ám próbáljuk meg csökkenteni a fölösleges körök számát. Ezzel jelentősen kevesebb károsanyagot fogunk a közlekedésünkkel a levegőbe juttatni, és bankszámlánkon is több pénz marad figyelembe véve a jelenlegi üzemanyagárakat.

Hozzászólások

hozzászólás érkezett eddig